Przez trzy sezony serialu Rojst mogliśmy oglądać na ekranie przykłady architektury PRL, a także postmodernizmu, które towarzyszyły widzom w serialowej podróży od lat 80. aż po koniec drugiego tysiąclecia. Filmowcy w poszukiwaniu odpowiedniej scenografii przemierzyli spory kawałek Polski, głównie wykorzystując na planie stolicę oraz Śląsk. Zobacz jakie obiekty zaliczyły w swoim życiu epizod aktorski.

W serialu Rojst pojawiło się także wiele miejsc grających starszą, przedwojenną zabudowę, szczególnie w Legnicy, Świdnicy, Wałbrzychu, Boguszowie-Gorcach, Raciborzu, Zabrzu czy Świętochłowicach. Patrząc na spis miejsc, Śląsk, a szczególnie region sudecki staje się prawdziwą mekką filmowców, którzy mogą łatwo realizować swoje produkcje mają do dyspozycji kapsułę czasu do niemal dowolnych czasów na stosunkowo niedużym obszarze.

Rojst – architektura PRL w serialu

Architektura PRL także pojawia się w serialu bardzo często, i tutaj również dominuje południe Polski. Jakie przykłady modernizmu możemy zatem obejrzeć w serialu Rojst? Obejrzyj spis najciekawszych miejsc z epoki, które zagrały w tej produkcji.

Hotel Silesia i Hotel Katowice, Katowice

Hotel Silesia w Katowicach

Hotel Silesia stojący w centrum Katowic należał do sieci hotelowej Orbis. Wybudowano go w latach 1967-71 według projektu Tadeusza Łobosa, przy współpracy Jana Głucha i konstruktora Zenona Poniatowskiego. Hotel zamknięto w 2006 roku i od tego momentu stał opuszczony. Niestety w 2019 roku dokonano jego rozbiórki. W serialu Rojst zagrał on Hotel Centrum, natomiast jego wnętrza zagrał stojący nieopodal Hotel Katowice, który powstał w podobnym okresie. Neon Hotelu Centrum został dodany już w postprodukcji.

To nie jedyne obiekty z Katowic, które zagrały w serialu. Wielokrotnie przewijają się na ekranie także nieocieplone bloki z osiedla Zadole. W najbliższym okresie przejdą one niestety termomodernizację, przez co stracą swój oryginalny charakter. W serialu pojawił się także stadion GKS Katowice.

Komitet Miejski PZPR, Częstochowa

Komitet PZPR Częstochowa

Częstochowski brutal mógł w serialu Rojst grać bez charakteryzacji. Obdrapana elewacja obecnej przychodni zdrowia był jednym z ważniejszych obiektów, ponieważ zagrał on komisariat policji. Dom Partii został wzniesiony na przełomie lat 60. i 70. XX wieku według projektu Jacka Preisa i stanowi jeden z nielicznych obiektów w Polsce, które można zaliczyć do architektury brutalizmu.

Innym częstochowskim obiektem z czasów PRL, który pojawił się w Rojście jest budynek Cepelii, obecnie Miejska Galeria Sztuki. Zagrał on klub „Cleopatra”, w którym kręcono wiele scen związanych z serialowym półświatkiem.

Dworzec kolejowy, Częstochowa

Dworzec kolejowy Częstochowa

Skoro trzeci sezon Rojsta kręcił się wokół Millenium, to nie mogło zabraknąć postmodernizmu. Częstochowski dworzec wcielił się w dwie role. Główna hala dworca zagrała… dworzec. To na nim z pociągu wysiadał Janusz Gajos. Boczny pawilon dworca zagrał natomiast centrum handlowe „Wunderland”. Wybudowany w latach 1989-96 dworzec kolejowy w Częstochowie idealnie wpasowuje się w estetykę lat 90. i podobnie jak komitet PZPR nie potrzebował zbytnio charakteryzacji. Niestety od kilku lat toczą się dyskusje na temat wyburzenia obiektu i postawienia w jego miejscu bardziej nowoczesnej konstrukcji.

Osiedle Zawiszów, Świdnica

Postmodernistyczne Osiedle Zawiszów to w ostatnich latach dość popularny aktor na polskiej scenie filmowej. Zachowane w niemal oryginalnym stanie osiedle bloków z lat 1987-92 świetnie radzi sobie jako aktor grający lata 90. bez charakteryzacji. W drugim sezonie Rojsta jednak trochę make-upu było potrzebne, ponieważ położony na wzgórzu Zawiszów raczej nie ma szans paść ofiarą powodzi. Rzeczywistość filmowa jest nieco inna i dramat roku 1997 rozegrał się właśnie tutaj.

Zakłady ZWAP-Pafal, Świdnica

Pafal Rojst

Jeśli mieszkasz w bloku, to jest dość prawdopodobne, że masz licznik wody wyprodukowany w tym miejscu. Zakłady Wytwarzania Aparatury Pomiarowej wciąż działają, a budynek biurowo-produkcji zagrał w Rojście Szpital Miejski. Sam obiekt, wybudowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, znajduje się bardzo niedaleko osiedla Zawiszów.

Węgierska Ekspozytura Handlowa, Warszawa

Budynek Węgierskiej Ekspozytory Handlowej grzeje wszystkich miłośników architektury modernizmu. Nie tylko ze względu na wysoką klasę architektoniczną i świetnie zachowane wnętrza, które grały redakcję „Kuriera Wieczornego”. Kontrowersje wzbudzają plany przebudowy tego wspaniałego obiektu, które rozpoczęto od wycinki zintegrowanych z pergolami drzew. Budynek powstał w 1972 roku według projektu Jana Zdanowicza oraz architekta wnętrz Bronisława Eibela. Już rok później otrzymał tytuł Mister Warszawy. Niestety od wielu lat stoi nieużytkowany, a jego przyszłość jest niejasna.

Dom Kultury Bielszowice, Ruda Śląska

Dom Kultury Ruda Śląska Bielszowice

Dom Kultury w Rudzie Śląskiej, położony w dzielnicy Bielszowice zagrał w trzecim sezonie Rojsta po prostu dom kultury. Obiekt jest znany wśród entuzjastów modernistycznej architektury przede wszystkim ze względu na brak termomodernizacji, mozaikę na elewacji oraz we wnętrzu, a także charakterystyczny napis z mocno wydłużoną literą „r”. Dzięki temu bez specjalnej charakteryzacji szara elewacja budynku mogła pojawić się w scenerii z lat 90.

Jakie jeszcze miejsca odkryliście w serialu Rojst? Podziel się swoim odkryciem w komentarzu.