Crazy Dragon, Szalony Smok, 89 – pod takimi nazwami znany jest dawny klub w podziemiach krakowskiego Hotelu Forum, w którym odbywały się przed laty liczne imprezy i muzyczne festiwale. Może się wydawać, że obecnie w brutalistycznym obiekcie próżno szukać śladów jego oryginalnego wystroju. Ale w jego podziemiach wciąż zachowała się architektura wnętrz będąca świadectwem ekstrawaganckiego designu końca lat 80.

Hotel Forum – luksus lat 80.

Czerwone wykładziny w cętki czy organiczne paski. Wszędzie – na podłodze, na ścianach, na suficie. Skajowe loże i obicia drzwi, oryginalne drewniane boazerie. Niezwykłe lampy będące miksem jugosławiańskiego brutalizmu i architektury high-tech. Błyszcząca stal nierdzewna, srebrzyste zasłony i dyskotekowa kula na środku sali. Wszystko we wściekle czerwonych barwach. Nawet dziś mało kto zdecydowałby się na tak odważny wystrój rodem z filmów Davida Lyncha, a ten przecież pochodzi z przełomu lat 80. i 90.

Wnętrze klubu Crazy Dragon w podziemiach Hotelu Forum

Klub Crazy Dragon

Hotel Forum otwarto w 1988 roku i mniej więcej w tym samym czasie w jego podziemiach wystartował klub muzyczny Crazy Dragon, czy też jak można przeczytać na starych plakatach Szalony Smok. Bawili się w nim głównie goście hotelu. Wkrótce stał się klubem ze striptizem, i co to dużo mówić, wystrój doskonale odzwierciedlał klimat takiego lokalu. Ostatecznie obiekt zamknięto wraz z hotelem Forum w 2002 roku.

Tajemniczy klimat i nocne życie przyciągały ponoć trochę krakowskiego półświatka, w tym cinkciarzy czy prostytutki, którzy próbowali wykorzystać obecność obcokrajowców. Bywały tutaj także bardzo znane osoby, które miały okazje być gośćmi Hotelu Forum – m.in. Steven Spielberg czy George Bush.

Hotel Forum – zamknięcie brutalistycznego obiektu

Hotel Forum, czyli jedno z czołowych dzieł polskiego brutalizmu został oficjalnie zamknięty z powodów konstrukcyjnych. Nasiąkające fundamenty oraz zalewane piwnice miały powodować niebezpieczeństwo, jednak nadzór budowlany nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Budynek służył więc głównie za jeden z największych billboardów w Polsce i był bohaterem wielu kontrowersji. Sama działka naprzeciwko Wawelu jest bardzo łakomym kąskiem pod współczesne budownictwo i jest grono osób, które to tutaj upatrują powodów upadku krakowskiego brutala.

Hotel Forum w Krakowie
Hotel Forum w Krakowie

Forum Przestrzenie i festiwale muzyczne

Hotel odżył częściowo dzięki otwartej w 2013 roku klubokawiarni Forum Przestrzenie. Ta inicjatywa pociągnęła za sobą kolejne, przez co Forum stało się dość popularnym miejscem nocnego życia w Krakowie. Także Crazy Dragon miał ponownie swoje 5 minut. Odbywały się w nim festiwale muzyczne Unsound, a następnie przez kilka miesięcy działał klub o nazwie 89, nawiązującej do ważnej daty w dziejach budynku.

Futurystyczny bar w klubie Crazy Dragon

Crazy Dragon – jaka będzie przyszłość?

W ostatnich latach klub odżywał okazyjnie, będąc ewentualnie scenerią filmową czy miejscem kręcenia teledysku Moniki Brodki. Nie odzyskał niestety ciągłości funkcjonowania, a w ostatnich miesiącach Hotel Forum przechodzi duże przemiany. Nie wiadomo czy Crazy Dragon jest w nich uwzględniony. Zobaczcie jak wygląda w 2024 roku i poczujcie choć trochę z jego legendarnego klimatu.

Loże otaczające kolisty parkiet

Do wnętrza klubu dostałem się dzięki lovett_is_going_places