Panorama Racławicka we Wrocławiu - przykład brutalizmu w Polsce

Brutalizm w Polsce, a raczej jego brak

Nie wszystko co brutalne jest brutalistyczne. Ze względu na specyfikę brutalizmu ciężko jest ocenić czasem przynależność stylową, zwłaszcza, że brutalizm w Polsce to zjawisko stosunkowo rzadkie. Do jakich przykładów można się zatem odnieść?
Mozaika w barze w Szczecinie

Szczecińskie mozaiki – ornament codzienności z czasów PRL

Wystarczy odrobinę zwolnić krok i rozejrzeć się dookoła. Szczecińskie mozaiki, rozproszone po fasadach i wnętrzach budynków, to nie tylko dekoracyjne naleciałości PRL-u. To estetyczna dokumentacja tamtej epoki – zapomniany język miasta, który kiedyś miał ambicje mówić do wszystkich.
Kawiarnia Arizona w Dąbrowie Górniczej

Poznajesz te budynki? Śląski modernizm z innej perspektywy

Modernizm na Śląsku częściej romansował z architekturą epoki kosmicznej niż ten z innych regionów polski. Warszawa stawiała na styl międzynarodowy, Małopolska na dość konserwatywny modernizm wzbogacony sztuką, a Pomorze wypełnione było nawiązaniami do stylu okrętowego i architekturą wypoczynkową. Śląsk za to stał się polem do eksperymentów architektonicznych w stylu space age.
Wielka płyta w Pabianicach

Wielka płyta bez termomodernizacji. Zobacz osiedla bez pastelozy

Wielka płyta to charakterystyczna technologia budownictwa z czasów PRL. Pozwalała ona na szybkie wznoszenie osiedli mieszkaniowych. Zaprojektowana, by sprostać powojennym potrzebom mieszkaniowym jest dziś domem blisko 1/3 Polaków, stanowiąc ważny element dziedzictwa modernizmu.
New Khmer Architecture

New Khmer Architecture czyli modernizm i brutalizm w Kambodży

New Khmer Architecture, zwana też khmerskim brutalizmem lub modernizmem, to styl architektoniczny, który rozkwitł w Kambodży w latach 50. i 60. XX wieku. Vann Molyvann, wraz z grupą khmerskich architektów, stworzyli ikoniczne budowle, łączące modernizm z tradycyjną architekturą Kambodży sprzed czasów kolonialnych.
LSM w Lublinie - osiedle Słowackiego

Wielka płyta i wielka sztuka – osiedla LSM w Lublinie

Dzielnica LSM w Lublinie, budowana od lat 60, to doskonały przykład modernistycznego planowania przestrzennego. Oferujące funkcjonalność i estetykę, osiedle jest ważnym elementem architektonicznego dziedzictwa miasta, a także przykładem udanej integracji architektury ze sztuką.
Ośrodek Stawiska, woj. pomorskie

Nie tylko domki letniskowe. Zobacz najciekawsze ośrodki wypoczynkowe z PRL

Wczasy pracownicze w PRL to fenomen kulturowy i socjalny. Fundusz Wczasów Pracowniczych zrewolucjonizował urlopy, tworząc ośrodki wypoczynkowe, które stały się symbolem epoki. Zazwyczaj kojarzą się z nimi różnego rodzaju domki letniskowe, ale wczasy w PRL to także nierzadko wysokiej jakości architektura w postaci pensjonatów, hoteli i stołówek. Zobacz najciekawsze z nich.