Pogranicze polsko-czeskie stało się wyjątkowym miejscem na mapie architektury modernistycznej. Rozwój turystyki po obu stonach granicy zaowocował wieloma nowymi inwestycjami w Sudetach w latach 1960-1989. Szczególnie interesujące okazały się te typowo górskie, gdzie zerwano z paradygmatem drewnianej chatki na rzecz poszukiwania całkowicie awangardowych, futurystycznych brył. Tak powstały schroniska górskie, wieże telewizyjne, obserwatoria meteorologiczne i stacje wyciągów inspirowane epoką kosmiczną.

Niżej, w popularnych kurortach i malowniczych górskich wsiach rozbudowywała się natomiast infrastruktura wczasów pracowniczych. Cały region od Gór Izerskich, Góry Wałbrzyskie, Przedgórze Sudeckie aż po Ziemię Kłodzką, a także czeska strona Sudetów usiane są modernistycznymi hotelami, domami wczasowymi i ośrodkami wypoczynkowymi. Oprócz tego Sudety były silnym ośrodkiem gospodarczym słynącym z górnictwa czy hutnictwa szkła. Także przemysł pozostawił po sobie dziedzictwo w postaci architektury utylitarnej i modernistycznych osiedli mieszkaniowych.

Poniższy projekt stanowi selekcję z ponad kilkuset fotografii architektury modernistycznej w Sudetach zbierany w latach 2017-2023.